Neignorujte tieto bezpečnostné opatrenia pre obsluhu navijaka

- 2021-11-08-

Značná časť nehôd súvisiacich s bezpečnosťou v teréne sa stane, keď je vozidlo zakliesnené a vyprostené. Domnievam sa, že v posledných dňoch každého premietalo video, ako sa zlomil ťažný hák pištole Veľkého múru. Z hľadiska bezpečnosti záchrany, ak sú vykonané všetky preventívne práce, bez ohľadu na to, či je problém s vozidlom, môže byť zaručená aspoň osobná bezpečnosť. , Nielen šťastím.
Navijak je ešte výkonnejšia záručná výbava pre terénne vozidlá. Ak sa používa rozumne, je prirodzené, jednoduché a efektívne a môže dosiahnuť dvojnásobný výsledok s polovičným úsilím. Ak je nesprávne prevádzkovaný, existuje veľa skrytých nebezpečenstiev. Mnoho jazdcov má na svoje vozidlá nainštalované navijaky, ale čo sa týka špecifických operácií, obmedzujú sa len na základné navíjacie laná.
Začnime teda od momentu, keď auto uviazlo vo voľnej prírode a rozhodlo sa použiť na záchranu navijak. Po uviaznutí auta by ste mali vystúpiť z auta a pozorovať terén a prostredie. Použite skúsenosti alebo referenčné vzorce na približný výpočet ťažnej sily potrebnej na to, aby ste sa dostali z pasce, a určte požadovanú dĺžku kábla (keď je kábel položený až po poslednú vrstvu bubna, navijak môže poskytnúť maximálnu ťažnú silu, ale potrebujete venovať pozornosť oceľovému lanku je potrebné nechať na drôtenom bubne aspoň 5 otáčok a mäkkému lanku aspoň 10 otáčok), alebo či je potrebné použiť kladku.
Bez ohľadu na to, či je situácia odchytu optimistická alebo nie, pred začatím všetkých operácií si nasaďte ochranné rukavice.
Ďalej si môžete vybrať kotviaci bod. Či už ide o sebazáchranu alebo o záchranu spoluhráčov, musíte zabezpečiť, aby bol kotviaci bod bezpečný. Ak používate strom ako kotviaci bod, musíte použiť popruh na pripevnenie stromu. Ak je pripevnený k iným vozidlám, venujte pozornosť príslušným príležitostiam pôvodného ťažného háku a samozrejme nie je rozumné ho priamo pripevniť na tyč kovového predného nárazníka. Aby sa káble nehromadili na boku bubna a nepoškodili navijak, ťahajte pokiaľ možno rovno.
Pozor si treba dať aj na to, či pri viazaní kábla nehrozí odretie káblovej dráhy. Toto je obzvlášť dôležité pre nylonové flexibilné káble.
Po upevnení kotviaceho bodu prišlo na spoločnú tému-káblový príznak. Verím, že väčšina hráčov nemá v rukách špeciálnu káblovú vlajku. Používanie oblečenia, batohov a iných predmetov s určitou hmotnosťou na stred kábla môže tiež zabrániť zlomeniu a traseniu kábla. Ak sa obávate, že si ich zašpiníte, použite Je v poriadku nahradiť spadnuté hrubé konáre. Nezáleží na tom, čo používate, kľúčové je nebyť lenivý.
Potom môžete pripojiť ovládač a zapnúť spojku. Spojovací kábel ovládača navijaka je vo všeobecnosti pomerne dlhý, takže pri prevádzke dávajte pozor na to, aby sa ovládacie lanko držalo ďalej od vedenia navijaka a pneumatiky, aby nedošlo k jeho zachyteniu. Potom pomaly zatiahnite kábel, nechajte uvoľnený kábel natiahnuť rovno a znova skontrolujte upevňovací bod a vlajku kábla. Odvtedy nestúpajte na pevný kábel.
Z dôvodu bezpečnosti je najlepšie, aby ste počas záchranného procesu ovládali navijak sami a zároveň „odbuchli“ nepodstatné osoby, ktoré sa na záchrane nezúčastňujú. Najbezpečnejšie miesto na ovládanie navijaka je v kokpite. Keď je všetko pripravené, môžete začať naberať kábel.
V procese navíjania kábla dbajte na to, aby bol mozog „v bdelom stave“ a vždy pozorujte dynamiku vozidla a okolitého prostredia. Nebuď znepokojený. Hladkosť a pomalosť sú kráľovským spôsobom.
Počas tohto obdobia môže zachraňované vozidlo pomaly dávať olej, aby sa uľahčilo vyslobodzovanie, ale dbajte na súlad medzi rýchlosťou vozidla a rýchlosťou lana navijaka a nenechajte pneumatiky divoko bežať. Po obnovení priľnavosti vozidlo náhle vyskočí a okamžite sa uvoľní. Kábel sa pravdepodobne zachytí v pneumatike. Záchranné vozidlo by malo udržiavať určitú rýchlosť v neutrálnom stave, pričom bije do očí a brzdí vozidlo, aby sa udržalo napätie batérie.
Navijak má pri naberaní lana pod záťažou obrovský pracovný prúd, takže sa nedá dlhodobo naberať nepretržite. Odporúča sa, aby navíjanie kábla bolo zavesené každé 2 metre, aby motor mohol odvádzať teplo.
Po úspešnom vymanení sa z pasce nezabudnite po zaparkovaní auta vystúpiť z auta a zbaliť vybavenie a zaradiť P. Pred odstránením ťažného háku sa uistite, že je lano v uvoľnenom stave. Pri navíjaní kábla by mal byť kábel rovnomerne a tesne navinutý na bubon, aby sa zabránilo zachyteniu vonkajšieho kábla vo vnútornej vrstve a zamotaniu.
Mnohí hráči si myslia, že červený bezpečnostný pás WARN je len dekorácia, no jeho funkciou je zabrániť zachyteniu ruky medzi ťažný hák a vodiaci port a spôsobiť tak tragédiu. Keď je vzdialenosť od lana k ťažnému háku k vodidlu rovnaká ako dĺžka lanka ovládača, zastavte sa a uchopte červený bezpečnostný pás, než budete pokračovať v ťahaní lana. Ak váš ťažný hák navijaka nie je priskrutkovaný bezpečnostným pásom, môžete namiesto neho použiť aj lano alebo dlhý uterák.
Pri samotnom záchrannom procese je nevyhnutné, aby pri navíjaní kábla došlo k uvoľneniu alebo nerovnomernému navíjaniu kábla. Aby ste nezanechali skryté nebezpečenstvá, kábel by sa mal po náhode znova uvoľniť a správne zatiahnuť.
Po dokončení všetkých operácií nezabudnite ovládač včas vybrať, aby ste sa vyhli náhodnému dotyku.

Vyššie uvedené sú len niektoré miesta, ktoré možno ľahko prehliadnuť pri ovládaní navijaka. Nie sú komplexné. Pri skutočnom používaní by ste však mali najprv dodržiavať zásadu bezpečnosti. Musíte premýšľať o každom kroku operácie, aby ste vedecky a rozumne dokončili krásnu záchranu.